Home » Uutiset » Turun Paasikivi-Seura toimii

Turun Paasikivi-Seura toimii

2020

 

Tervetuloa seuraamaan Turun Paasikivi-Seuran turvallisuuspoliittista keskustelua Venäjän stratgisesta viestinnästä. Tilaisuus pidettiin maanantaina 16.11.2020.  https://youtube.com/channel/UCkgh-xbAhoPAVeMBZsy9f7Q

Alla on aiheesta lisää

Maanantaina marraskuun 16. päivänä jäsenkokoontumisemme teemana oli turvallisuuspolitiikka. Toukokuussa 2020 Valtioneuvosto julkaisi raportin ”Govorit Moskova – Moskova puhuu. Venäjän strategisen viestinnän erityispiirteet”.  Raportin teemasta esitelmöivät julkaisun tunnetut kirjoittajat, kontra-amraali Georgij Alafuzoff, valt.tri Anders Blom ja prikaatinkenraali Juha Pyykönen.

 

Georgij Alafuzoff puhuu (vas.), keskellä Anders Blom ja oikealla Juha Pyykönen
Georgij Alafuzoff, Anders Blom ja Juha Pyykönen

Paasikivi-Seuran jäsentilaisuudet pidetään NORMAALIOLOISSA Siirtolaisuusinstituutin osoitteessa Hämeenkatu 13, 3. krs. Käynti  Hämeenkadun puoleiselta ovelta.  Viitoitus järjestetään paikalle tilaisuuksien edellä. Syksyn 2020 korvaavat esityspaikat on kerrottu ao. ohjelmakohdassa.

Kaikki jäsenet lämpimästi tervetuloa

Ismo Söderling, pj.

Muuta ohjelmaamme suoratoistettuna (striimattuna):

Seuramme jäsenen, professori (emeritus) Heikki Paloheimon tuore videoesitelmä on myös katsottavissa. Heikin teemana on  tasavallan presidentin ja hallituksen välisten valtaoikeuksien muutokset vuoden 2000 perustuslaissa. Hän tarkastelee myös, millaisia toimivallan jakoon liittyviä ongelmatilanteita uuden perustuslain aikana eri yhteyksissä on ollut. Esitelmä löytyy osoitteesta

https://www.youtube.com/watch?v=TaCiJue66FM

 

Tervetuloa jäseneksi Turun Paasikivi-Seuraan. Olemme pirteä 55-vuotias ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan keskittyvä seura. Voit ottaa yhteyttä puheenjohtaja Ismo Söderlingiin tai sihteeriimme Vuokko Aromaahan – seuramme on avoin kaikille ulko- ja turvallisuuspolitiikasta kiinnostuneille. Yhteystietomme löytyvät sivun alareunasta.